Johanna Lindholm: Den varierande arbetsbilden fascinerar i jobbet som miljöutbildare

Johanna Lindholms arbetsdagar ser olika ut beroende på säsong. Sommartid kan man träffa henne i samband med olika evenemang och torgjippon. Från höst till vår åker hon runt och håller lektioner och korta informationsbesök, förutom i skolor, även för vuxengrupper. Och inte nog med det.
Miljöutbildare Johanna Lindholm började jobba på Rosk’n Roll år 2023. Hon kommer fortfarande ihåg det första intrycket:
”Från kafferummet på kontoret såg jag den intilliggande avfallscentralen och hur avfallshanteringen fungerar i praktiken när folk för sitt avfall dit. När det dessutom fanns ett trevligt gäng på kontoret som gav mig ett varmt välkomnande, så kändes det tryggt att börja jobba här”, ler hon.
Till utbildningen är Johanna biologie magister. Tidigare har hon bland annat jobbat som förbundsassistent för en miljöorganisation samt som trädgårdsmästare. Hon sökte sig till Rosk’n Roll eftersom hon alltid haft ett intresse för cirkulär ekonomi, och som miljöutbildare får hon ha att göra med människor.
Frågas det så svaras det
En bra miljöutbildare är enligt Johanna serviceinriktad, tålmodig och energisk. Skicklighet i att söka information kommer till nytta i jobbet, plus att en utbildning inom en miljörelaterad bransch är till fördel.
Utöver olika rådgivningstillfällen omfattar jobbet även att ta fram diverse guider och annat rådgivningsmaterial såväl i elektronisk som i tryckt form. En viktig del av arbetet är också att svara på avfallsrådgivningens e-post och på telefonsamtal.
”Kunderna har många sorteringsfrågor och frågor i anslutning till avfallshanteringen, som vi reder ut och svarar på.”
Experten erbjuder aha-upplevelser
”Det bästa med jobbet som miljöutbildare är att det är väldigt omväxlande. Det är roligt att se hur kunderna får aha-upplevelser när du berättar någonting som har med sortering eller återvinning att göra. Emellanåt får man dessutom jobba självständigt genom att fördjupa sig i nya ämnen, så man behöver inte hela tiden uppträda inför publik”, beskriver hon.
Rosk’n Roll uppmuntrar också till att utbilda sig. Johanna har bland annat fått delta i olika programutbildningar, och näst i turen står en utbildning i verbal judo. Där erbjuds det verktyg för hur man hanterar även besvärligare kundmöten.
”Den överlägset största delen av mötena med kunderna är ändå verkligen positiva. Folk är i allmänhet glada när de får lärdom och kunskap – och många tackar också för företagets utmärkta tjänster.”
”Som arbetsplats är Rosk’n Roll avspänd på ett bra sätt, kollegerna är sakkunniga och det är roligt att jobba för en god sak!”
