Käytämme evästeitä (cookies) käyttäjäkokemuksen parantamiseksi ja käyttötilastojen keräämiseksi.
Jatkamalla sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön.

Lisätietoja

x
Romulus keräysauto

Kiertävien keräysautojen lajitteluohjeet

Rosk'n Rollin vaarallisen jätteen keräysauto Otto ja metalliromun keräysauto Romulus kiertävät Itä- ja Länsi-Uudellamaalla keräämässä talteen asukkaiden ja mökkiläisten vaaralliset jätteet ja metalliromut. Yritysten jätteet on toimitettava jäteasemalle. Muistathan että kotitalouksien metalliromua ja vaarallista jätettä voi viedä ympäri vuoden maksutta jäteasemille niiden aukioloaikoina.

Ethän tuo jätteitä etukäteen pysähtymispaikoille. Ole hyvä ja luovuta jätteet aina suoraan keräysauton henkilökunnalle.

Tuo vaaralliset jätteet keräysauto Otolle

Otto-keräysauto ottaa vastaan kohtuullisia määriä vaarallisia jätteitä. Ethän sekoita vaarallisia jätteitä keskenään. Tuo ne alkuperäispakkauksessa tai -astiassa tai pakkaa vaaralliset jätteet ehjiin astioihin ja merkitse niihin selvästi mitä ne sisältävät. Muista sulkea korkit ja kannet tiiviisti. 

  • jäteöljyt, öljynsuodattimet ja muut öljyiset jätteet
  • akut
  • maalit, liimat, lakat ja puunsuojakemikaalit
  • liuottimet
  • jäähdytin- ja jarrunesteet
  • torjunta-aineet, rotanmyrkyt ja kasvinsuojeluaineet
  • valokuvauskemikaalit

Tuo metalliromut keräysauto Romulukselle

Romulus-keräysauto ottaa vastaan noin henkilöauton peräkärryllisen verran metalliromua asiakasta kohti.

  • kuivat, tyhjät, avonaiset metalliset maali- ja liuotinastiat, metallikannet erillään
  • kiukaat (ilman kiviä ja tuhkaa)
  • polkupyörät, autonosat
  • metalliosat ja -putket, pellinpalat, metalliset sadevesikourut
  • muut metalliesineet.

Syyskierros Länsi-Uusimaa 31.8.-21.9.2020

Ma 31.8. Raasepori
16:30-16:45 Snappertuna, Paloasema, Vanha Rannikkotie 658
17:15-17:45 Tammisaari, markkinapaikka, Fleminginkatu
18:00-18:15 Trollböle, Vesterbyn kioski, Kantatie-Trollbölentie
18:30-18:45 Österby, seurantalo, Österbyntie 51

Ti 1.9. Raasepori
15:30-16:00 Prästkulla, seurojentalo, Nitlaxintie 12
16:45-17:15 Bromarv, kesätori, Vättlaxintie-Lillnäsintie
17:45-18:15 Tenhola, Tenholan tori, Pitäjäntie 20
18:45-19:00 Hulta, Fylgia, ns-talo, Trollshovdantie 29

Ke 2.9. Hanko
16:15-16:45 Kaupunki, Kappelisatama, Kappelisatamantie
17:00-17:30 Kaupunki, Vanha keksitehdas, Santalantie 2
17:45-18:00 Täktom, koulu, Täktomintie 432
18:30-19:00 Lappohja, SSAB Lappohjan tehdas, Satamatie 56 

To 3.9. Inkoo
17:00-17:15 Degerby, kyläkauppa, Degerbyntie
17:45-18:15 Inkoo kk, pienvenesatama, Rantatie 
18:45-19:00 Västankvarn gård, ala-asteen vastapäätä, Västankvarnintie 398

Ma 7.9. Raasepori
16:30-16:45 Pinjainen, KELMUn piha, Ruukintie 10
17:15-17:30 Fiskari, tori, Peltorivi
17:45-18:15 Pohja kk, tori, Keskusraitti
18:45-19:00 Skarpkulla, museo, Skarpkullantie 301

Ti 8.9. Raasepori
15:45-16:00 Backgränd, Seppälä, Backgrändintie 660
16:30-17:00 Mustio, kaupungin varikko, Linderintien ja rautatien rist.
17:30-17:45 Kaunislahti, ekopiste, Kaunislahdentie 99
18:00-18:30 Bäljars, katsastusasema, Tammisaarentie 55
18:45-19:00 Lövkulla, kioski, Dönsbyntie 7

Ke 9.9. Siuntio
16:30-16:45 Borgvik, seurantalo, Itäinen kuninkaantie 148
17:00-17:30 Siuntio as, ekopiste, Flemingintie-Åke Tottintie
18:00-18:15 Niemenkylä, Björknäsin seurantalo, Niemenkyläntie 922
18:45-19:00 Lappers, Västanlid seurantalo, Bäcksintie 16

To 10.9. Lohja
15:15-15:30 Kärkölä, kylätalo, Kärköläntie 1387
16:00-16:15 Ikkala, Ikkalan koulu, Koulutie 10
16:45-17:00 Leppäkorpi, työväentalo, Leppäkorventie 1022
17:30-17:45 Nummi, entinen kunnantalo, Siipoontie 1
18:15-18:45 Saukkola, St1, Sammatintie 1
19:00-19:15 Koisjärvi, koulu, Retlahdentie 15

Ma 14.9. Lohja
15:45-16:15 Lohjansaari, Paavolan seurojentalo, Pietiläntie 2
16:45-17:15 Virkkala, ruotsinkielinen alakoulu, Petter Forsströmintie 1
17:30-18:00 Ojamo, Citymarket (ekopiste), Ojamonharjuntie
18:15-18:45 Keskilohja, Kerabitin tehdasta vastapäätä, Puistokatu 24
19:00-19:30 Lohja as, Mäntynummen koulu, Mäntynummenkuja 5
19:45-20:00 Lieviö, seurantalo, Muijalantie 374

Ti 15.9. Lohja
16:15-16:45 Karjalohja, Sale, Hakosenkuja 2
17:15-17:45 Sammatti, ekopiste, Lönnrotintie-Leikkiläntie
18:00-18:15 Karstu, koulu, Karstuntie 1145
18:45-19:00 Routio, Roution koulu, Havumetsäntie 4
19:15-19:30 Aurlahti, ekopiste, Rantapuisto

Ke 16.9. Karkkila-Vihti
16:15-16:30 Karkkila, tori, Tammelantie
16:45-17:00 Ahmoo, koulu, Maikkalantie 51
17:15-17:30 Haavisto, paloasema, Vihtijärventie 647
17:45-18:00 Vihtijärvi, koulu, Kouluntie 41
18:30-18:45 Haimoo, koulu, Haimoontie 378

To 17.9. Vihti
16:15-16:30 Vakola, P-paikka, Vakolantie 55
16:45-17:00 Vanjärvi, koulu, Haagantie 15
17:15-17:30 Jokikunta, koulu, Vanjoentie 29
18:00-18:30 Vihdin kk, linja-autoasema, Helsingintie 26
18:45-19:00 Hiidenranta, Hiidenrannan koulu ja p.koti, Tiesmäenkuja 6

Ma 21.9. Vihti
16:15-16:30 Otalampi, Ruskopirtti, Vanha Porintie 661
16:45-17:15 Siippoo, Neste, Vanha Porintie 1371
17:30-17:45 Ojakkala, Auto-Nyholm, Lahdentie 1
18:00-18:30 Tervalampi, koulu, Tervalammentie 408
19:00-19:15 Nummela, ABC, Asemantie 2

Syyskierros Itä-Uusimaa 21.9.-3.10.2020

Ma 21.9. Loviisa
16:20-16:40 Mickelspiltom, keskusta, Vanha Tie 2
17:00-17:20 Liljendalgården, P-alue VPK-taloa vastapäätä, Kartanontie 16
17:40-18:00 Skinnarby, Bygdegården, Paavalinkyläntie 679
18:25-18:45 Kuggom, Furuborg, Lapinjärventie 492
19:10-19:30 Köpbacka, Corenso Oy Ltd:n edessä, Patukivenkuja 5
19:40-20:00 Valko, kauppa, Vårdöntie 55

Ti 22.9. Loviisa
16:10-16:30 Pernajan kk, kunnanvarasto, Veckasintie
16:55-17:20 Koskenkylä, tankkausasema, Koskenkyläntie 2
17:45-18:05 Isnäs, kahvila, Frimasintie 4
18:30-18:50 Kabböle, pienvenesatama, Kabbölentie 1251
19:20-19:40 Sarvisalo, Byagården, Sarvisalontie

Ke 23.9. Loviisa
16:15-16:30 Ruotsinkylä, huoltamo, Ruotsinkyläntie 9
17:05-17:25 Tesjoki, kenttä, Keskustie 2
17:35-17:55 Määrlahti, ent. kauppa, Saaristotie 2
18:20-18:40 Tallbacka, venelaituri, Tallbackantie 133
19:10-19:30 Rauhala, ekopiste, Rauhalantie 50

To 24.9. Pornainen-Sipoo
16:10-16:20 Halkia, nuorisoseurantalo Kivistö, Pornaistentie 590
16:40-17:00 Kirkonkylä, Pormestarin tori, Rantalantie-Kirkkotie
17:20-17:40 Jokimäki, koulu, Anttilantie 8
18:00-18:20 Etelä-Paippinen, Paipis Centralbod, Paippistentie 401
18:40-19:00 Pohjois-Paippinen, Widegård, Paippistentie 1134
19:15-19:40 Talma, koulun P-alue, Satotalmantie 11

Pe 25.9. Sipoo
16:20-16:40 Linnanpelto, urheilukentän ekopiste, Linnantie
17:00-17:20 Nikkilä, Jäähallin P-alue, Urheilutie 2
17:40-18:00 Svartböle, IPS Muovi Oy:n piha, Svartbölentie
18:20-18:40 Gesterby, ent. paloasema, Gesterbyntie 83
19:00-19:40 Immersby, paloasema, Immersbyntie 578

La 26.9. Sipoo
9:00-9:25 Söderkulla, K-Supermarket, Rautatiekuja 4
9:50-10:15 Box, moottoripyöräkorjaamon piha, Spjutsundintie-Uusi Porvoon tie 1545
10:35-11:00 Spjutsund, venesatama, Spjutsundintie 963
11:30-11:55 Kalkkiranta, grilli, Kalkkirannantie 585
12:45-13:10 Gumbostrand, laituri, Gumbontie 215
13:30-13:50 Sipoonranta, ekopiste, Storörenintie 25

Ma 28.9. Askola
16:20-16:45 Vahijärvi, nuorisoseurantalo, Hänninmäentie 114
17:00-17:20 Monninkylä, Monninkylän nuorisotalo, Helkamäentie-Vahijärventie
17:45-18:10 Kirkonkylä, Sale, Terveystie 2
18:30-18:50 Särkijärvi, ent. kauppa, Myrskyläntie 451
19:05-19:25 Juornaankylä, ekopiste, Myrskyläntie 1201

Ti 29.9. Porvoo
16:00-16:20 Veckjärvi, päiväkoti, Veckjärventie 308
16:40-17:00 Kevätkumpu, tien pää, Merituulentie 32
17:20-17:45 Huhtinen, ekopiste, Huhtisentie-Latokartanontie
18:05-18:30 Keskusta, Keskuskoulu, Edelfeltin Bulevardi
18:50-19:15 Keskusta, ekopiste, Rauhankatu 20
19:35-19:55 Näsi, S-Market, Hevosenkengänkatu

Ke 30.9. Porvoo
16:15-16:35 Eestinmäki, lämpökeskuksen P-alue, Eestinmäentie
16:45-17:05 Gammelbacka, Neste, Länsitie 6
17:25-17:50 Hamari, venesatama, Hamarintie
18:10-18:35 Tolkkinen, monitoimitaloa vastapäätä, Tolkkistentie 671
18:55-19:15 Emäsalo, urheilukenttä, Emäsalontie 644 

To 1.10. Porvoo
16:20-16:40 Sikilä, nuorisotalon ekopiste, Venjärventie-Sikiläntie
17:00-17:20 Ilola, Paloasema, Vanha Viipurintie 5-Sannaistentie
17:40-18:00 Jakari, VPK-taloa vastapäätä, Jakarintie 435
18:15-18:35 Sannainen, Hagaborg, Jakarintie-Yliketie
18:50-19:10 Ylike, kauppa-auton pysähdyspaikka, Yliketie-Kylätie
19:25-19:40 Epoo, Bygdebo, Epoontie 793

Pe 2.10. Porvoo
16:00-16:20 Kerkkoo, nuorisoseurantalo, Savimäentie 4
16:40-17:00 Vanhamoisio, seuratalo, Kaarenkyläntie 112
17:20-17:40 Kuninkaanportti, K-Rauta, Ratsumestarinkatu 3
18:05-18:25 Hinthaaran keskusta, ent. huoltoasema, Fallaksentie 1
18:45-19:05 Ali-Vekkoski, urheilukenttä, Tuohisuontie 8
19:20-19:40 Kulloo, ekopiste, Vanha Kulloontie 1
20:00-20:15 Svartbäck, ent. Aleniuksen piha, Svartbäckintie 189

La 3.10. Porvoo
9:00-9:20 Humla, koirapuisto, Humlantie-Pihlajatie
9:35-9:55 Tarkkinen, pallokentän P-alue, Tarkkistentie
10:25-10:55 Bjurböle, vaaka-asema, Bjurbölentie 276
11:15-11:35 Kråkö, ent. paloasema, Sjötorpintie 2-Kråkönympyrä
12:00-12:25 Vessö, nuorisoseurantalo, Vessööntie 191
12:40-13:00 Fagersta, Fagersta butik, Voolahdentie 767
13:30-13:50 Tirmo, Lossirannan ekopiste, Tirmontie