Jäteasemien sesonki alkaa

31.3.2025 Tiedote
Asiakas purkaa risukuormaa jäteasemalla

Jäteasemien vilkkain sesonki alkaa keväällä ja jatkuu aina syksyn haravointikauteen asti. Huhtikuun alusta alkaen Rosk’n Rollin jäteasemilla siirrytäänkin kesäaukioloihin, jolloin osalla asemista lisätään palveluaikoja, osalla taas otetaan itsepalveluasiointi käyttöön.

Tänä vuonna itsepalvelumahdollisuus tulee ensimmäistä kertaa Hangon ja Pornaisten jäteasemille. Hangossa se aukeaa muiden itsepalveluasemien mukana 1. huhtikuuta, Pornaisissa 1. kesäkuuta.

Itsepalveluasemille voi tuoda jätteitä silloinkin, kun henkilökuntaa ei ole paikalla eli palveluaikojen ulkopuolella. Ennen itsepalvelukäyntiä asiakas ilmoittaa yhteystietonsa sekä tiedot tuotavista jätteistä osoitteessa rosknroll.materialport.com. Jos kuormassa on maksullisia jätteitä, ne myös maksetaan samalla ennakkoon.

Itsepalvelu

Askolan, Hangon, Inkoon, Karkkilan, Loviisan ja Tammisaaren jäteasemilla 1.4.2025 alkaen sekä Pornaisten jäteasemalla 1.6.2025 alkaen ma–su klo 8–20 (ei juhlapyhinä).

”Kesäkaudella käytössä oleva itsepalvelu on ollut erittäin pidetty, koska se laajentaa asiointiaikoja. Yli 8 300 kävijää hyödynsi viime vuonna itsepalvelua. Olemmekin jo parin vuoden ajan lisänneet itsepalvelumahdollisuutta uusille jäteasemille”, kertoo tuotantojohtaja Sanna Lehtonen.

Lajittelemalla säästää rahaa ja aikaa

Puutarhojen kevättöistä, kesämökkien kevätsiivouksista ja terassien rakentamisista syntyy monenlaista jätettä, jonka oikea osoite on jäteasema. Kotitalouksien puutarhajätteet, kuten risut ja oksat sekä haravointijätteet, vastaanotetaan Rosk’n Rollin jäteasemilla oikein lajiteltuna maksutta.

Haitalliset vieraslajit tulee pakata tiiviisti suljettuun jätesäkkiin. Haitallisten vieraslajien pienkuormat otetaan vastaan maksutta palavan sekajätteen joukkoon.

Jätteet kannattaa lajitella jo kotona kuormaa lastatessa, niin asiointi jäteasemalla on sujuvampaa.

Kaikkien jäteasemien aukioloajat voi tarkistaa Rosk’n Rollin kotisivuilta rosknroll.fi.